lv ru en
Par festivālu Vēsture Programma Aktualitātes Kontakti Atbalstītāji Foto galerijas
Parakstīšanās jaunumu saņemšanai:
Twitter Facebook
Insbergs
Pasaulslavenas izrādes un zvaigznes šī gada maijā!
Dejas māksla vieno un iedvesmo -  ar šādu pārliecību  šogad savu programmu publikai piedāvā 27. Starptautiskais Baltijas Baleta festivāls, kura moto “No klasiskas līdz avangardam”.
No 1. maija līdz 31. maijam, Rīgā, Rēzeknē un Preiļos būs iespēja redzēt izcilas mūsdienu dejas zvaigznes no Dānijas un Portugāles, būs arī tematiskās izstādes, deju meistarklases un intriģējošais atklāšanas koncerts Stacijas laukumā pie t/c Origo.  

 
“Laikā, kad notiek prātam neaptverams karš Ukrainā, kad pasaule vēl cīnās ar pandēmijas sekām, manuprāt, tieši pašlaik ir vajadzīgs uzmundrinājums, iedvesma, kas palīdzētu mums visiem pārvarēt emocionālo satricinājumu un vairotu ticību labajam. Māksla, dejas māksla tieši šajā laikā, lai kļūst par cilvēka radošā gara triumfu un miera vēstnesi, “ ir pārliecināta  27. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla  radošā direktore Lita Beiris. “Neraugoties uz ļoti sarežģīto situāciju, mākslinieku atsaucība ir bijusi ļoti liela, bet tajā pašā laikā apstākļi ļoti ierobežo mūsu iespējas. Šī gada programmā mēs piedāvājām patiesi izcilas mūsdienu baleta mākslas izrādes, kas izrādītas uz prestižākajām pasaules skatuvēm - tā  ir Danish Dance Theatre (Dānijas Dejas teātra) izrāde “Sirena” - vērienīgs, emocionāli iespaidīgs uzvedums ar pārsteidzošu trupas meistarību. Savukārt, laikmetīgā baleta kompānija no Portugāles Quorum Ballet slavenajai baleta izrādei Romeo un Džuljeta piešķīruši ļoti mūsdienīgus akcentus.
Turpinot tradīciju, atklāšanas koncertu rīkojam Stacijas laukumā pie t/c Origo, kas dod iespēju ar baletu uzrunāt ikdienas rūpēs aizņemtos un atgādināt, ka skaistais vienmēr ir līdzās.”
Ar pilnu pasākuma programmu un informāciju par izstādēm, kinoseansu, meistarklasēm var iepazīties mājas lapā www. ballet- festival.lv, facebook vietnē. Biļetes uz izrādēm var iegādāties Biļešu paradīzē.
Tuvojas 27. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls.
Savu dalību festivālā ir apstiprinājušas divas lieliskas baleta trupas - laikmetīgās dejas  kompānija no Portugāles QUORUM BALLET un mūsu publikai jau pazīstamais DĀNIJAS DEJAS TEĀTRIS.

"Quorum Ballet" 2005. gadā dibināja tās mākslinieciskais vadītājs, horeogrāfs un dejotājs Daniels Kardoso. Kopumā radīti vairāk nekā 65 iestudējumi, vienu no tiem -  “Romeo and Juliet”, redzēsim mūsu festivāla ietvaros. 

Kompānija sniegusi viesizrādes daudzās pasaules valstīs - Dānijā, ASV, Polijā, Ķīnā, Ekvadorā, Holandē, Taizemē, Spānijē, Vācijā, Šveicē, Somijā u.c. - tagad tām pievienosies arī Latvija. Starptautiskā atpazīstamība ir atspoguļota ar izteikti pozitīvām atsauksmēm vairākos laikrakstos un žurnālos, kur izcelta "Quorum Ballet"  mākslinieciskā un horeogrāfiskā kvalitāte. 
2009. gadā "Quorum Ballet"  kļuva par pirmo Portugāles dejas balvas laureāti kā labākā laikmetīgās dejas kompānija.

Ar izrādi “Romeo un Džuljeta”, ko lielākā daļa kultūru visā pasaulē atzīst par labāko no visiem mīlas stāstiem, Daniels Kardoso turpina iesākto tradīciju, iestudējot lielo klasiķu darbus mūsdienīgā versijā.

Dānijas Dejas teātris jau viesojās 19. BBF ar pasaules pirmizrādi “Melnais dimants”. Šogad mūs iepriecinās teātra mākslinieciskā vadītāja Pontusa Lindberga iestudētā izrāde "Sirēna".  Izrādi atzinīgi novērtējuši gan kritiķi, gan skatītāji visā pasaulē, un tagad ir pienācis laiks dāņu iestudējumam Latvijā.

Būdams multimākslinieks, P.Lindbergs ir gan izrādes horeogrāfs, gan scenogrāfs. Kā horeogrāfs Lidbergs veidojis darbus vadošajām baleta un dejas kompānijām - Ņujorkas baletam, Parīzes operas baletam, Vīnes Valsts baletam, Martas Grehemas dejas kompānijai, Les Ballets de Monte-Carlo, Karaliskajā Zviedrijas baletā, Ženēvas Lielā teātra baletam, Balletboyz, Pekinas dejas teātrim u.c.

Balets nepārstāsta klasisko grieķu mītu par būtnēm, kas ar dziesmām vilina jūrniekus mesties jūrā, bet ir balstīts uz vientulības un ilgošanās psiholoģiskajām tēmām kā radošā impulsa avotu.


 
Zvaigžņu lietus pār 26. Starptautisko Baltijas baleta festivālu – uz tikšanos nākamgad!
“Ir noticis teju vai neiespējamais, 26. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, pārvarot visus šķēršļus, mūsu skatītājiem ir ļāvis izbaudīt pasaules līmeņa izrādes un mūsdienu baleta zvaigznes,”  atskatoties uz šā gada festivāla norisi, gandarīta ir organizatore un radošā direktore Lita Beire. 

Festivāla laikā no 1. - 12. oktobrim notika virkne no paredzētajiem koncertiem, izstādēm un kino seanss.

Pandēmijas ierobežojumu dēļ par 26. SBBF atklāšanu kļuva fotogrāfa Staņislava Moškova fotoizstāde “Igaunijas balets karantīnas laikā”. 

Par mūsdienu baleta neierobežotajām iespējām varējām pārliecināties skatoties izrādi “Intriģējošie dueti.” Tas bija smeldzīgs mīlas stāsts Lietuvas mākslinieku izpildījumā. Savukārt franču mākslinieku “Cie de Fakto” vēstījums dejā aizkustināja ar pašironiju un romantisku kaisli. 

Par festivāla kulmināciju kļuva pasaulslavenās  ASV deju trupas “Complexion” unikālais šovs “Stardust“ – veltījums Deividam Bovijam. Ir izrādes, kas skatītājiem patīk, viņi novērtē mākslinieku meistarību, bet pēc “Stardust” uzstāšanās, cilvēki teica: “Mēs šobrīd jūtamies laimīgi! Tas ir vairāk kā balets, tā ir māksla, kas apbur, iedvesmo un pilnīgi pārņem savā varā.”

Ar tikpat lieliem panākumiem šīs izrādes notika arī Rēzeknes koncertzālē “Gors” un Preiļu kultūras namā. Šos māksliniekus, kuri uzstājās uz visprestižākajām skatuvēm visā pasaulē, ir ļoti svarīgi parādīt ne tikai Rīgas publikai, bet arī citās Latvijas pilsētās.
Te var piebilst, ka pandēmijas dēļ no “Complexion” izrādēm attiecās Itālijas un Lietuvas producenti, un mēs esam patiesi pateicīgi, ka mākslinieki, pārvarot ceļošanas grūtības šajā laikā, ieradās Latvijā, lai uzstātos tikai mūsu publikai.

Tāpat 26. SBBF organizatori ir pateicīgi sponsoriem un atbalstītājiem: ASV vēstniecībai Latvijā, Rīgas Domei, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latgales vēstniecībai “Gors”, Preiļu novada domei, Igaunijas vēstniecībai Latvijā, Gētes institūtam Rīgā, Latvenergo, Gasso, Mencendorfa namam, kā arī visiem medijiem, kas atspoguļoja festivāla norisi. Uz tikšanos nākamajā 27. SBBF!
ARHĪVS
Lasīt iepriekšējo gadu ziņas ...